Сервіс складання позовних заяв

Професійна заява за 10 хвилин. Друкуй, підписуй, подавай. Лише за 199грн.

Заповніть анкету

Сплатіть 199грн.

Скачайте заяву

розлучення

Складання позовної заяви про розірвання шлюбу

В залежності від особливостей Вашої ситуації буде автоматично складено позовну заяву про розірвання шлюбу:

якщо є неповнолітні діти та/або якщо немає згоди подружжя на розірвання шлюбу;

з зазначенням причин розлучення або без деталізації таких причин;

з визначенням суду за місцем Вашого проживання (реєстрації) чи місця проживання (реєстрації) відповідача і т.д.


Для створення заяви на розлучення Вам знадобиться інформація, яку містять наступні докумени:

Документ про укладення шлюбу;

Свідоцтво про народження дитини (якщо є діти);

Довідка про присвоєння Вам податкового номера;


Вартість послуги становить 199грн.

Детально про розірвання шлюбу у 2024 році Ви можете прочитати нижче.




РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ У 2024 РОЦІ

В яких випадках для розірвання шлюбу необхідно звертатися до суду?

Процедура розлучення через суд здійснюється за наявності хоча б однієї з таких умов:

❋ є діти, тобто хоча б одна спільна або усиновлена неповнолітня дитина віком від 1-го до 18-ти років;

❋ один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу;

Якщо неповнолітніх дітей немає і ніхто з подружжя не заперечує проти розірвання шлюбу - він може бути розірваний через ЗАГС (тобто РАГС) за спільною заявою жінки і чоловіка.

Якщо дружина є вагітною або вік дитини менше 1-го року, то позов про розірвання шлюбу подавати не можна. Винятки з вищевказаного правила передбачені статтею 110 Сімейного кодексу України.

Як самостійно написати позовну заяву про розірвання шлюбу? Де знайти приклад заяви на розлучення?

Позовна заява про розірвання шлюбу є, мабуть, самою поширеною заявою, що подається до суду, і в Інтернеті є дуже багато зразків та шаблонів таких заяв.

Проте, законодавство України та судова практика часто змінюються. Ті проекти заяв на розлучення, які раніше приймались судами, тепер не приймаються, оскільки вони не відповідають актуальним нормам закону.

Окрім того, кожна судова справа є індивідуальною і при підготовці заяви потрібно враховувати багато нюансів. Зокрема потрібно знати в який суд подавати заяву, яку адресу сторін вказувати (фактичну чи місце реєстрації), які причини розлучення зазначати, який повинен бути перелік документів, які застереження має містити позов, що саме потрібно просити у суду і т.д.

В той же час, заява на розлучення не така складна, щоб для її підготовки обов’язково потрібно було б звертатися до адвоката. Тому найкращим рішенням буде обрати компромісний варіант і самостійно скласти заяву на нашому сайті. Це швидко, доступно по ціні, а головне - Ви отримаєте справді професійну і повністю готову для подачі до суду заяву. На кожному кроці складання заяви Вам допоможуть зауваження і підказки, а якщо у Вас виникнуть питання, Ви зможете їх задати нашому юристу в чат онлайн підтримки.

Як подати в суд заяву на розлучення онлайн? Як розвестись не виходячи з дому?

  • Спочатку сформуйте текст позовної заяви про розірвання шлюбу на нашому сайті Yurservice.

  • Підготуйте пакет документів відповідно до інструкції, розміщеної на сторінці нашого сайту Як здати позов. Інструкція підкаже Вам як оплатити судовий збір онлайн, як правильно роздрукувати позов, як засвідчити відповідність копій документів оригіналам і таке інше.

  • Тепер потрібно направити пакет документів безпосередньо до суду. Як це зробити?

    Якщо у Вас є КЕП (кваліфікаційний електронний підпис, попередня назва 'електронний цифровий підпис'), подайте позовну заяву до суду за допомогою державного онлайн сервісу Електронний суд. На сайті Електронного суду Ви знайдете детальну відео інструкцію про те, як користуватись сервісом. Якщо ж у Вас КЕП немає, то Ви можете безкоштовно створити його на сторінці Приватбанку чи інших банків і установ, які надають таку послугу.

    Якщо Ви не бажаєте створювати КЕП чи користуватись сервісом Електронного Суду, Ви можете подати позовну заяву поштовим відправленням (Укрпошта чи Нова Пошта). Для того, щоб не виходити з дому, замовте послугу «виклик кур’єра».

  • Про відкриття провадження у справі та дату призначеного судового засідання можете дізнатися онлайн на сайті Вашого суду в розділах «Стан розгляду справ» та «Розклад засідань».

    Після того, як провадження у справі буде відкрито, скористайтесь нашим онлайн сервісом Yurservis та сформуйте безкоштовну заяву про розгляд справи в суді без участі позивача. Подайте сформовану заяву до суду через державний сервіс «Електронний Суд» чи поштовим відправленням.

  • Дізнатись про результат розгляду Вашої заяви та ознайомитись з текстом судового рішення Ви зможете на сторінці «Стан розгляду справ» Вашого суду. Копія рішення суду про розірвання шлюбу повинна також Вам прийти у паперовому вигляді поштою на адресу, вказану у позовній заяві.

Хто з подружжя повинен подавати до суду заяву, якщо є спільна дитина, однак проти розлучення ніхто не заперечує?

Заяву про розлучення може подавати як чоловік, так і дружина, а інший з подружжя буде відповідачем.

Також статтею 109 Сімейного кодексу України передбачено і можливість подання подружжям в суд спільної заяви про розірвання шлюбу, однак для цього необхідно надати суду нотаріально посвідчений договір між чоловіком і дружиною, в якому мають бути визначені умови їх подальшого проживання, забезпечення (аліменти) та виховання дитини (дітей).

Однак, простіше та швидше звернутися до суду для розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя, зразок якої Ви можете скласти на нашому сайті.

В який суд подавати заяву про розлучення? Чи можу я подати в суд за місцем мого проживання?

За загальним правилом позовна заява про розірвання шлюбу подається в суд за місцем реєстрації (прописки) відповідача (тобто особи, до якої подається позов). Це може бути районний, міський, міськрайонний або районний у місті суд в залежності від статусу населеного пункту, в якому зареєстроване місце проживання відповідача. Наприклад якщо відповідачка прописана у Печерському районі міста Києва, то позовна заява подається до Печерського районного суду міста Києва.

Проте, Ви можете подати в суд за Вашим зареєстрованим місцем проживання (прописки) чи перебування (тобто за адресою, вказаною у довідці переселенця) якщо надасте суду письмові докази про те, що з Вами проживає неповнолітня дитина або що Ви не можете за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. Такими письмовими доказами можуть бути довідки з ЖЕКу, ОСББ, акти депутата, акти сусідів чи листи органів місцевої влади, довідки дитячого садка чи школи, медичні довідки, акти обстеження, будь-які інші документи, якими можуть засвідчуватися факти і обставини.

Також справа може розглядатися в суді за Вашим зареєстрованим місцем проживання на підставі нотаріально посвідченої згоди про це відповідача.

Наш сервіс за Вашими анкетними даними автоматично визначить найменування суду, в який потрібно подавати заяву про розлучення. Якщо відповідач зареєстрований в іншій місцевості і Ви б не хотіли подавати в суд по місцю його проживання - сервіс запропонує подати необхідні для цього документи.

Скільки коштує розлучення через суд?

Для розірвання шлюбу в судовому порядку необхідно щонайменше сплатити в бюджет судовий збір у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року (на сьогоднішній день це 992.4грн.). Оригінал квитанції про сплату судового збору прикладається до позовної заяви.

Вартість позовної заяви про розірвання шлюбу у адвоката становить від 500 до 5000грн. і іноді навіть вище. Участь адвоката у судовому засіданні, як правило, оплачується окремо, однак у таких справах присутність адвоката не є обов'язковою.

Складання професійної позовної заяви на розлучення онлайн за допомогою нашого сервісу буде коштувати всього 199 гривень. Також на нашому сайті Ви зможете знайти детальну інформацію про те як сплатити судовий збір, підготувати пакет документів та як подати на розлучення.

Як проходить процедура розлучення в суді?

Після подачі позовної заяви суд протягом п’яти днів перевіряє її відповідність вимогам закону та вирішує питання про відкриття провадження у справі. Одночасно з відкриттям провадження у справі суд призначає судове засідання. Як правило, строк від дня подачі позовної заяви до дати судового засідання становить близько місяця, однак це залежить від щільності розкладу засідань суду і в деяких судах такий строк може бути до шести місяців.

Суд приймає рішення по процедурі розлучення за одне-два судове засідання. Втім, на практиці відповідач часто затягує судовий розгляд шляхом подання заяв про відкладення засідання з різних причин. Крім того, суд з власної ініціативи або на прохання відповідача може надати сторонам строк на примирення (тобто зупинити розгляд справи) на період до шести місяців.

Рішення про розірвання шлюбу суд приймає, якщо його подальше збереження є неможливим, суперечить інтересам одного з подружжя чи їхніх дітей. Як правило, суд задовольняє позов, якщо ініціатор розлучення наполягає на припиненні шлюбу. Проте, трапляються поодинокі випадки, коли суд відмовляє у задоволенні заяви.

Шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу. А набирає це рішення чинність на 31-й день з дати його проголошення, якщо на нього не подано апеляційну скаргу, або в день прийняття рішення апеляційним судом. Судове рішення про розірвання шлюбу самостійно надсилається судом до органу державної реєстрації (РАГСу), однак документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу в суді, є не Свідоцтво про розірвання шлюбу, а саме рішення суду про розірвання шлюбу.

Чи потрібно одночасно з розірванням шлюбу заявляти вимоги про поділ майна, стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини?

Розірвання шлюбу напряму не впливає на поділ майна подружжя, стягнення аліментів або на визначення місця проживання дитини. Це означає, що навіть перебуваючи у шлюбі Ви можете стягувати аліменти і ділити майно, або навпаки - не зачіпати ці питання під час процедури розлучення.

Що потрібно для розлучення? Який перелік документів необхідно підготувати?

Для підготовки позовної заяви про розірвання шлюбу Вам потрібно мати наступні документи:

  • Документ, що посвідчує укладення шлюбу.

    Він може називатися Cвідоцтво про шлюб, Свідоцтво про одруження або Cвідоцтво про укладння шлюбу.

    Зауважимо, що зазвичай до суду подаються не оригінали, а копії документів, засвідчені підписом позивача, представника або нотаріально посвідчені копії. Якщо оригінал документу знаходиться не у вас, а у відповідача, то про це необхідно вказати в позовній заяві.

    Що стосується саме документу, який посвідчує укладання шлюбу, то в поодиноких випадках суди вимагають надання його оригіналу, а не копії. Така вимога суду не ґрунтується на законі, однак якщо у вас є можливість надати оригінал, то надайте.

  • Свідоцтво про народження дитини.

    Якщо є неповнолітні діти, необхідно долучити до позовної заяви на розлучення відповідні свідоцтва про їх народження.

  • Квитанція про сплату судового збору.

    Судовий збір можна сплатити і до і після складання позовної заяви, але не пізніше її подачі до суду. Щоб не гаяти час, Ви можете оплатити судовий збір перед візитом до адвоката чи до заповнення анкети із складання позову на нашому сайті. Про те як сплатити судовий збір онлайн читайте на сторінці нашого сайту Як здати позов.

    Від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей і недієздатних осіб з інвалідністю, громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інші категорії громадян, передбачені статтею 5 Закону України «Про судовий збір»

Дуже часто до нас звертаються з запитанням про те, чи потрібно долучати до позовної заяви копію паспорту та податкового коду сторін. Відповідаємо, що згідно закону це не обов’язково робити, однак якщо Ви бажаєте, то можете долучити. Функціонал нашого сервісу дозволяє долучити до позову документи, які на Вашу думку можуть бути корисними для розгляду справи.

Якщо Ви бажаєте подати позовну заяву в суд не за місцем реєстрації відповідача, а за своїм місцем реєстрації, то потрібно подати до суду також документ, що підтверджує проживання з вами неповнолітньої дитини чи підтверджує Вашу неможливість прибути в суд по місцю реєстрації відповідача з інших причин (хвороба, догляд за батьками тощо).

Що робити, якщо суд не прийме мою позовну заяву?

Якщо суд, ознайомившись з позовною заявою, вважає, що вона містить недоліки, які необхідно виправити, він складає про це ухвалу та направляє її поштою позивачу. В цій ухвалі суд надає позивачу строк на виправлення недоліків (як правило це 5 днів з дати отримання ухвали) та вказує що саме необхідно виправити. Якщо протягом встановленого строку позивач виправив недоліки, то суд відкриває провадження у справі, якщо ні - повертає позовну заяву позивачу. Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права подати її повторно.

Найпоширенішими помилками при подачі позовної заяви є: несплата в повному обсязі судового збору або його сплата не на той рахунок; ненадання примірника позову та додатків для їх направлення відповідачу; неналежне оформлення документів; не зрозумілі позовні вимоги тощо.

Зверніть увагу, що в справах про розлучення суди іноді вимагають від позивача надання не копії, а оригіналу свідоцтва про укладення шлюбу, якого у позивача може не бути. Однак, законодавство не містить прямої вимоги про надання оригіналу свідоцтва у таких категоріях справ. Тому, якщо так станеться, у вас є вибір: знайти оригінал; отримати дублікат свідоцтва; відізвати позов і подати його повторно з надією, що він потрапить до іншого судді.

Якщо ви складали заяву на нашому сайті і суд з яких-небудь причин не прийняв її, то просто напишіть нам і надайте номер справи, вказаний в ухвалі суду про повернення заяви. Ми підкажемо Вам як виправити недоліки і як подати заяву повторно.

Як швидко розлучитися через суд? Скільки часу триває процес розлучення?

Процедура розірвання шлюбу складається з декількох стадій, кожна з яких має свої терміни. Давайте проаналізуємо скільки часу може зайняти весь процес.

  • Стадія підготовки і подачі позовної заяви

    Підготовка заяви на розлучення адвокатом, як правило, займає два-три тижні, іноді більше. Спочатку адвокат проводить усну консультацію, опитує клієнта про особливості справи, пропонує надати документи, готує до підписання договір про надання правової допомоги. Після отримання документів та підписання договору адвокат складає позовну заяву, готує пакет документів та сплачує судовий збір. Часто проводиться повторна консультація для підписання клієнтом позову та посвідчення ним копій документів. Далі позов подається до суду через канцелярію або поштовим відправленням.

    Зверніть увагу, що на нашому сайті Ви можете самостійно створити позовну заяву про розірвання шлюбу за 10 хвилин і вже протягом дня подати її до суду.

  • Стадія відкриття провадження у справі та призначення судового засідання.

    Ця стадія залежить від «загруженості» суду і зазвичай займає приблизно один місяць. В деяких судах від дати подачі позову до дати судового засідання може пройти до півроку. Пришвидшити цю стадію майже неможливо, хіба що безпосередньо просити суддю призначити розгляд раніше (ми не радимо це робити).

  • Стадія судового розгляду.

    Як правило, проводиться два судових засідання, однак якщо відповідач затягує розгляд заявами про відкладення судового засідання з різних причин, то така справа розглядається місяцями. Потрібно також мати на увазі, що згідно закону суд може за заявою відповідача чи з власної ініціативи надати сторонам строк на примирення, тобто зупинити розгляд на період до 6 місяців. Якщо ж відповідач не заперечує проти розлучення чи не затягує розгляд, то суд може постановити рішення і за одне судове засідання.

    Найкращий спосіб пришвидшити цю стадію, це подати обома сторонами до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність. Ви можете безкоштовно створити такі заяви на цій сторінці нашого сайту.

  • Стадія апеляційного оскарження.

    Рішення суду про розірвання шлюбу набирає чинності не в день його проголошення, а лише зі спливом строку на його апеляційне оскарження, що становить 30 днів. Тобто Ви можете отримати остаточне судове рішення з усіма печатками і підписами лише на 31-й день після його проголошення. І це якщо на рішення відповідачем не подано апеляційну скаргу. Якщо ж апеляційна скарга подана, то рішення суду про розлучення можна отримати починаючи з дня прийняття остаточного рішення апеляційним судом. Апеляційне провадження, як правило, триває один-два місяці.

Отже, підсумовуючи викладене, можна сказати, що процес розлучення триває щонайменше два місяці, однак цей строк може затягнутися і на декілька місяців.

Які підстави припинення шлюбу судом? У яких випадках шлюб не може бути розірваний?

Передбачені законом підстави розірвання шлюбу є достатньо формальними і незрозумілими. Так, частиною 2 ст.111 Сімейного Кодексу України передбачено, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Як саме збереження шлюбу повинно суперечити інтересам подружжя чи дітей у законі не конкретизовано, тому на практиці суд оцінює такі обставини за власним переконанням. Якщо суд прийде до висновку, що у подружжя є шанс примиритися і зберегти шлюб, то він може відмовити у задоволенні позовної заяви про розірвання шлюбу. Однак, нажаль, це трапляється не часто і в переважній більшості випадків шлюб припиняється.

Існує лише дві підстави, за яких шлюб точно не може бути розірваний: це вагітність дружини і вік дитини до 1 року. Правда і з цього правила є деякі виключення, передбачені статтею 110 Сімейного кодексу України.

Які ж причини розірвання шлюбу можна вказати у позовній заяві?

Такими причинами зокрема можуть бути: подружня зрада; часті сварки, конфлікти і суперечки; втрата почуття любові, дружби і взаємоповаги; розбіжності поглядів на виховання дітей; зловживання спиртними напоями чи наркоманія; вчинення насильства в сім’ї; інші обставини, що свідчать про припинення шлюбних відносин.

Ми все ж таки закликаємо Вас зберегти Ваш шлюб, якщо це можливо. Є пари, які знову живуть повноцінним і щасливим подружнім життям після примирення. Можливо і Вам це вдасться.

Які юридичні наслідки розірвання шлюбу?

Самими суттєвими правовими наслідками, що настають в результаті припинення шлюбу, є:

  • Неможливість претендувати на майно, набуте колишніми чоловіком/дружиною після розірвання шлюбу;

  • Право на укладення нового шлюбу;

  • Початок перебігу трирічної позовної давності на вимоги про поділ майна подружжя, набутого в шлюбі, за умови якщо особа дізналася про порушення свого права на майно.

Деякі права і обов’язки подружжя зберігаються і після розірвання шлюбу. Це зокрема право на майно, набуте у шлюбі, право на виховання дітей, на стягнення аліментів, а також право вагітної, непрацездатної колишньої дружини або матері дитини віком до 3-х років на отримання матеріальної допомоги від свого колишнього чоловіка.

Чи є різниця у процесі розлучення між подружжям, яке має дітей, та подружжям, у якого лише немає згоди дружини чи чоловіка на розірвання шлюбу?

Оскільки в обох випадках потрібно звертатися до суду, то явної різниці у процесі розлучення немає.

Однак, як свідчить практика, у судових справах про розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя строк розгляду значно більший, ніж у справах про розлучення подружжя, яке має дітей. Це пов’язано з тим, що особа, до якої подано заяву про припинення шлюбу і яка заперечує проти розводу, має процесуальні важелі затягувати розгляд справи в надії досягнути примирення. І навпаки: подружжя, які мають дітей, часто досягають спільної згоди розлучитися і змушені звертатися до суду лише через наявність неповнолітньої дитини.

Як розлучитися за згодою сторін? Чи можна подати спільну заяву про розірвання шлюбу?

Якщо є спільні неповнолітні діти, то уникнути звернення з заявою до суду не вдасться.

Можна подати спільну заяву до суду про розірвання шлюбу згідно статті 109 Сімейного кодексу України, однак для цього необхідно попередньо підготувати письмовий договір про те, з ким будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. При цьому договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений.

Однак, ми радимо замість спільної заяви подати до суду звичайну позовну заяву про розірвання шлюбу одним із подружжя. У цьому випадку готувати письмовий договір між подружжям не потрібно, що зекономить Ваші зусилля та час. Окрім того, як правило, дружина та чоловік після прийняття рішення про розлучення часто не можуть дійти спільної згоди щодо подальшого місця проживання дітей, графіку їх побачення з іншим з батьків, умов виховання, розміру аліментів тощо.

Чи потрібно проводити поділ майна при розлученні?

Якщо у Вас є спір з приводу поділу спільного майна подружжя, набутого у шлюбі, то ми рекомендуємо вирішувати його окремо від вимог про розірвання шлюбу. Тобто не варто в одному позові об’єднувати і вимоги про розірвання шлюбу і вимоги про поділ майна.

По-перше, ці дві вимоги не залежать одна від одної. Тобто заяву про поділ майна подружжя можна подавати як до припинення шлюбу, так і після його припинення.

По-друге, справа про поділ майна подружжя є процесуально складною, потребує значної доказової бази, часто з призначенням експертиз, викликом свідків і може розглядатись роками. Якщо до цього позову додати ще і вимоги про розірвання шлюбу, то в цьому випадку затягнутися на роки може розгляд обох вимог.

Тому подавайте окремий позов про розірвання шлюбу і окрему позовну заяву про поділ спільного майна подружжя.

Як подати одну позовну заяву про розірвання шлюбу та стягнення аліментів?

Ви можете скласти позовну заяву про розірвання шлюбу та стягнення аліментів на сторінці нашого сервісу.

І хоча ми радимо подавати заяву про стягнення аліментів окремо від позову про розірвання шлюбу, на нашому сайті реалізована і можливість об’єднання цих вимог в одну позовну заяву.

Як розлучитись, якщо чоловік (дружина) за кордоном?

За загальним правилом, передбаченим статтею 106 Сімейного кодексу України, подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Така заява подається особисто і вимагає безпосередньої присутності особи.

Однак законом також передбачено, що якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Перебування за кордоном можна вважати поважною причиною неможливості особистого подання заяви, однак виникає питання як нотаріально засвідчити заяву в іншій державі? Вчинення нотаріальних дій за межами України здійснюється в дипломатичних представництвах та консульських установах. Також існує механізм легалізації документів, виданих установою іноземної держави, який є доволі складним.

Однак є простіший варіант. Можна підготувати на нашому сайті позовну заяву до суду про розірвання шлюбу, в якій вказати, що інший з подружжя заперечує проти припинення шлюбу. Відсутність згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу дає підстави для розгляду судом заяви навіть за відсутності у подружжя неповнолітніх дітей.

Після того, як стане відомо про відкриття провадження у справі, той з подружжя, який перебуває за кордоном, може скласти за допомогою нашого сервісу заяву про розгляд справи в його відсутність, підписати і направити її у паперовому вигляді поштовим відправленням до суду. Ще кращим варіантом буде підписання такої заяви кваліфікованим електронним підписом (КЕП) в електронній формі та направлення її на офіційну електронну адресу суду.

В цьому разі шлюб може бути розірваний судом без особистої участі того з подружжя, який знаходиться за кордоном.

Як розірвати шлюб з іноземцем?

Якщо шлюб зареєстрований в Україні, то такий шлюб може бути розірваний з іноземцем (громадянином іншої держави або особою без громадянства) у тому ж порядку, як і розірвання шлюбу з громадянином України.

В практиці підготовки позовних заяв, в яких відповідачем виступає іноземець, часто виникають труднощі у питанні яку адресу проживання іноземця вказувати та, відповідно, в який суд подавати позовну заяву. Часто іноземці не мають постійного місця проживання в Україні, перебувають за кордоном і не можуть отримати повістки.

В цьому випадку ми радимо користуватися нормою, передбаченою частиною 10 статті 29 ЦПК України, в якій зазначено, що позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред’являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.

Тобто Ви можете, наприклад, зазначити у позові як останнє відоме зареєстроване місце проживання іноземця адресу з його посвідки на проживання або тимчасової реєстрації в Україні, хоч можливо він давно за цією адресою і не проживає.

У мене ще залишились запитання стосовно розірвання шлюбу. Як я можу отримати на них відповіді?

Пишіть нам в онлайн чат або залишайте свої запитання на сторінці нашого сервісу у розділі 'Відповіді на ваші запитання'.

Автор