Стягнення аліментів в судовому порядку


Для створення позовної заяви (заяви про видачу судового наказу) Вам знадобится інформація, яку містять наступні докумени:

- Свідоцтво про укладення шлюбу (якщо був зареєстрований шлюб);

- Свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу(якщо шлюб розірвано);

- Свідоцтво про народження дитини (дітей);

- Довідка про присвоєння Вам податкового номера;

- Податковий номер відповідача.

Також ми наполегливо рекомендуємо перед скаданням заяви отримати письмові докази про те, що дитина проживає з Вами та/або знаходиться на Вашому утриманні. Такими письмовими доказами можуть бути довідки з ЖЕКу, ОСББ, дитячого садка чи школи, акти депутата чи листи органів місцевої влади, медичні довідки, акти обстеження, будь-які інші документи, якими засвідчуються факти і обставини.ПОРЯДОК СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ НА ДИТИНУ В УКРАЇНІ

За яких умов можна звертатися в суд для стягнення аліментів на дитину?

Незалежно від того чи перебувають батьки у зареєстрованому шлюбі, той з них з ким проживає дитина може звернутися в суд з заявою про стягнення аліментів якщо інший з батьків не приймає участі в утриманні дитини або якщо допомога, яку він надає, є недостатньою. Крім того, спір про стягнення аліментів на дитину може бути вирішено судом якщо батькам не вдалося досягти домовленості про розмір аліментів.

Аліменти на дитину присуджуються судом в частці від заробітку (доходу) її батька(матері) або в твердій (фіксованого розміру) грошовій сумі і виплачуються щомісячно після набрання відповідним судом рішенням законної сили. Нарахування аліментів починається із дати звернення до суду з заявою про стягнення аліментів.

Як подати на аліменти?

Законом передбачено два способи звернення до суду із заявою на аліменти.

Перший спосіб - звернення із заявою про видачу судового наказу. Це найшвидший і найпростіший спосіб, оскільки в цьому разі суд розглядає заяву протягом п’яти днів з дня отримання від органу реєстрації інформації про зареєстроване місце проживання боржника. Розгляд проводиться навіть без судового засідання. Однак в наказному провадженні можуть бути розглянуті лише вимоги про стягнення аліментів у розмірі: на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів.Також судовий наказ може бути виданий про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Другий спосіб - звернення із позовною заявою про стягнення аліментів. Цей спосіб застосовується, якщо вказані вище розміри аліментів, які можуть бути стягнуті за судовим наказом, є недостатніми або якщо позивач бажає отримувати аліменти у вигляді фіксованої грошової суми щомісячно у розмірі більшому ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Розгляд позовної заяви про стягнення аліментів є дещо складнішим за розгляд заяви про видачу наказу, а строки розгляду є довшими. У такій справі може бути призначене судове засідання із викликом сторін.

Наш сервіс підготує для вас або готову заяву про видачу судового наказу або зразок позовної заяви про стягнення аліментів в залежності від конкретних обставин Вашої справи.

Як стягнути аліменти з безробітнього платника або якщо він (вона) працює неофіційно?

Якщо судом ухвалено рішення про стягнення аліментів у частці від заробітку (доходу) їх платника, а такий платник не працює, отримує незадекларований дохідє або є ФОП-ом на спрощеній системі оподаткування, то сума аліментів, яка підлягає сплаті, визначається виходячи із середньої заробітної плати для місцевості, в якій проживає платник аліментів. Однак, якщо в подальному буде встановлено розмір доходу, який платник аліментів фактично отримав за цей період, заборгованість по аліментах підлягає перерахуванню. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Якщо аліменти призначено у твердій грошовій сумі, то платник зобов'язаний щомісяця сплачувати встановлений судом розмір коштів незалежно від величини отриманого ним доходу.

Який мінімальний і максимальний розмір аліментів на дитину?

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Для дитини віком до 6 років цей розмір становить 889.5грн., для дитини віком від 6 до 18 років - 1109грн.

Законом також передбачено мінімальний рекомендований розмір аліментів, який становить 1779грн. для дітей до 6 років і 2218 для дітей від 6 до 18 років. Аліменти у вищевказаному рекомендованому розмірі можуть бути присуджені судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Максимальний розмір аліментів, який може бути стягнутий за судовим наказом, обмежений 10-ти кратним розміром прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, однак для позовного провадження такого обмеження немає. Тобто максимального розміру аліментів закон не встановлює. В той же час, відповідно до ст.70 Закону України "Про виконавче провадження" з платника аліментів може бути утримано не більше 50% заробітної плати до погашення у повному обсязі заборгованості із сплати аліментів чи інших платежів.

Скільки коштує подати на аліменти?

Для розгляду судом заяви про стягнення аліменів сплачувати судовий збір не потрібно. Послуги адвоката по скаладнню заяви про видачу судового наказу(або позовної заяви) і підготовці пакета документів можуть коштувати від 500 до 5000грн.

На нашем сайте вы можете составить профессиональную заявление о взыскании алиментов всего за 100 гривен. Наш сервис учтет все вышеуказанные нюансы и особенности, определит суд, в который нужно обращаться, подготовит перечень необходимых документов. Также на нашем сайте вы сможете найти подробную информацию о том, как подготовить пакет документов и как подать заявление в суд.